Co je to WHOIS

Databáze WHOIS obsahuje důležité informace o doménách. Vyhledáváním v ní můžete zjistit různé podrobnosti, jako je dostupnost domény, vypršení platnosti domény či informace o vlastníkovi domény včetně kontaktních údajů, jako je adresa, telefonní číslo, e-mailová adresa a další.

Jak to funguje

Kdykoliv si někdo zaregistruje doménu, odešle tím své osobní informace organizaci Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Je to podobné, jako když si na úřadě zaregistrujete svůj dům.

Často kladené otázky o vyhledávání v databázi WHOIS a ochraně soukromí

Zde naleznete odpovědi na časté otázky o vyhledávání v databázi WHOIS a ochraně soukromí.

V databázi WHOIS se nacházejí informace o všech registrovaných internetových doménách. Vyhledáváním v ní získáte přístup k různým podrobnostem o konkrétní doméně, a to včetně data registrace, data expirace, jména registrátora, kontaktních informací a názvu serveru. Databáze WHOIS je otevřená veřejnosti a k informacím o registrovaných doménách má přístup kdokoliv. Registr WHOIS spravuje organizace Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), která ji také pravidelně aktualizuje. Pokud si vytvoříte web, i vy se budete muset u organizace ICANN zaregistrovat.

Při registraci domény musíte uvést své osobní údaje, jako je jméno, adresa, telefonní číslo a e-mailová adresa. Tyto informace jsou uloženy v databázi WHOIS a každý si je tam může vyhledat.

Ochrana údajů WHOIS (také známá jako ochrana soukromí domény) je služba od společnosti Hostinger, která chrání soukromí doménových vlastníků. Pokud se pro tuto službu rozhodnete, vaše osobní údaje budou „zamaskovány“ (skryty), či nahrazeny údaji o proxy serveru.

Vyhledávání v databázi WHOIS je snadné a rychlé. Stačí do vyhledávacího pole zadat doménové jméno nebo IP adresu a kliknout na tlačítko „Vyhledat“. Náš nástroj WHOIS Lookup prohledá databázi WHOIS a během několika vteřin vám zobrazí všechny dostupné informace včetně záznamů o registraci doménových jmen.

Vyhledané informace však v každém případě nepoužívejte pro marketingové účely nebo spam, protože organizace ICANN takové využití těchto údajů zakazuje.

Vaše informace v databázi WHOIS by měly být vždy aktualizované, aby odpovídaly pravidlům organizace ICANN. To znamená zejména poskytnutí přesných kontaktních údajů, jejichž prostřednictvím můžete přijímat korespondenci od svého poskytovatele.

Informace uvedené v databázi WHOIS můžete snadno aktualizovat pomocí ovládacího panelu od Hostingeru. K aktualizování všech informací najednou stačí jen pár kroků. Pro aktualizaci svých údajů v databázi WHOIS se budete muset přihlásit do svého účtu u Hostingeru a poté si otevřít ovládací panel.

Pamatujete si ještě na službu ochrany údajů WHOIS, o které píšeme výše? Právě to je důvod, proč jsou některé položky ve výsledcích vyhledávání skryté. Registrátoři domén požádali o ochranu soukromí domény a poskytovatel domény proto jejich kontaktní údaje skryl.

Některé informace mohou poskytovatelé domén skrývat také na základě místních zákonů o ochraně osobních údajů a soukromí, jako je například nařízení GDPR.

Chcete-li skrýt své osobní údaje v registru WHOIS, můžete k tomu využít ochranu údajů WHOIS. Pokud se někdo rozhodne vaši doménu vyhledat, nebude moci zobrazit vaše osobní údaje.
Chcete-li skrýt své údaje v databázi WHOIS, musíte se přihlásit k vašemu účtu u Hostingeru a poté přejít do členské sekce. Pak klikněte na volbu „Doména“ v horní části obrazovky a následně na jedno z tlačítek „Objednat“. Vzápětí budete přesměrováni na platební stránku, kde si budete moci vybrat způsob platby za tuto službu.

Nezapomínejte, že u některých výpisů v databázi WHOIS chvíli trvá, než dojde k jejich aktualizaci a provedení změn. To znamená, že než se vaše údaje v databázi skryjí, budou si je lidé stále moci vyhledat.